Czy warto otworzyć firmę w tym roku?

To pytanie zadaje sobie wiele osób każdego roku. Jedni podejmują to ryzyko, a drudzy rezygnują na samą myśl o tym, że będą musieli płacić wysokie podatki, wysoki ZUS i mieć wszystko na swojej głowie. Pandemia COVID-19 pokazała, że biznes w roku 2021 będzie musiał wyglądać nieco inaczej niż w latach poprzednich. Pandemia COVID-19 nie spowodowała, że ludzie nagle przestali kupować i wydawać swoje pieniądze. Co się zatem stało? Sprzedaż internetowa została największym zwycięzca w czasie pandemii. Okazuje się, że klienci przenieśli swoje zakupy ze sklepów, galerii handlowych do internetu. Czy więc warto spróbować w tym trudnym czasie z otwarciem własnej firmy?
Firma bez ryzyka w 2021? To możliwe. Potrzebny tylko internet.

W roku 2021 szczególnie po tym, co widzieliśmy w 2020, warto przeanalizować sobie czy aby na pewno otwarcie przez nas firmy nie będzie związane ze zbyt dużym ryzykiem niepowodzenia.

Jakie firmy w takim razie są obarczone dużym ryzykiem?

*Sklepy w galeriach handlowych -z uwagi na bardzo wysokie czynsze sięgające od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie powodują, że ryzyko, jakie przyjmujemy na siebie, jest bardzo wysokie, tym bardziej że właścicieli takiej galerii nie interesuje to, czy nasz sklep zarabia, czy stoi zamknięty przez lock down.

*Restauracje — Zamknięte przez większą część roku 2020 z możliwością realizacji zamówień na wynos oraz na dowóz nie przynoszą optymistycznych scenariuszy dla właścicieli.

*Siłownie — Chyba jedna z najbardziej poszkodowanych branż przez pandemie COVID-19.

*Sklep stacjonarny — Jak wspomniano powyżej pandemia COVID-19 spowodowała, że klienci przenieśli swoje nawyki zakupowe ze sklepów stacjonarnych do internetu. Przez to też obecnie nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ wiąże się to podobnie jak w sytuacji sklepu w galerii handlowej z wysokim czynszem co prawda nie rzędu kilkudziesięciu tysięcy, ale nadal będzie to dla nas wysoki stały miesięczny koszt, który będziemy musieli ponieść.
A co jest bezpieczne?

Internet — Tak co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Pandemia jedynie zwiększyła sprzedaż za pośrednictwem internetu. W latach poprzednich, kiedy nie było żadnych ograniczeń co do prowadzenia działalności, sprzedaż za pośrednictwem internetu notowała i tak wzrosty.

Co ja mogę w tym internecie robić w mojej firmie?

5 przykładów na to, czym może zajmować się nasza działalność gospodarcza:

1. Sprzedaż na allegro, olx i tym podobne.
Możemy po prostu sprzedawać na tych portalach internetowych rzeczy, które posiadamy albo znamy miejsce, gdzie da się je kupić po korzystnej cenie. Tak zwane „kup taniej sprzedaj drożej” nadal jest popularną formą prowadzenia działalności.

2. Kursy i szkolenia
Zainteresowanie edukacją przez internet jest coraz większe i będzie tylko rosło w kolejnych latach. Jeżeli mamy jakąś umiejętność, możemy nagrać to i zaprezentować w formie szkolenia przez internet. Potrafisz naprawić coś w domu? Obsługiwać jakiś program komputerowy? Może znasz jakiś język obcy? Zrób szkolenie na ten temat.

3. Korepetycje
Szczególnie prowadzone zdalnie są dobrą formą na rozpoczęcie działalności. Jeżeli mamy wiedzę np. z jakiegoś przedmiotu maturalnego, możemy się tą wiedzą podzielić za odpowiednią opłatą.

4. Dropshipping

Tajemnicza nazwa, która w skrócie oznacza to, że sprzedajemy coś, czego nie posiadamy. Jak to działa? Zaprezentuje to na przykładzie.
Za pośrednictwem hurtowni, która prowadzi dropshipping, sprzedaliśmy na allegro 10 paczek klocków LEGO w cenie 100 zł każda. Hurtownia wcześniej zaoferowała nam sprzedaż tych klocków w cenie 70 zł za paczkę. Allegro weźmie 10-15 zł prowizji od każdej paczki, która sprzedaliśmy, więc zostaje nam ok. 85 zł. Nasz zarobek wynosi 15 zł na każdej sprzedanej paczce, czyli w sumie 150 zł. Bez posiadania tych produktów.

5. Własny blog

Czy prowadzenie bloga może się opłacić? Tak, jeżeli będziemy prowadzili blog na temat naszej pasji, na pewno zostanie to zauważone, i po pewnym czasie pojawią się potencjalni klienci zainteresowani doradztwem czy wsparciem z naszej strony.
Podane wyżej sposoby na zarobienie nie wymagają żadnego wkładu pieniężnego, jedynie wystarczy poświęcić swój wolny czas. Zatem jakie są sposoby na to, aby prowadzić firmę w 2021 bez ryzyka?

Firma na próbę.

Od 6 marca 2018 roku została wprowadzona tak zwana działalność nierejestrowana. Polega ona na tym, że jeżeli nie zarobimy w ciągu miesiąca kwoty w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia (na rok 2021 wynosi ona 1400 zł) nie mamy obowiązku rejestrowania własnej firmy. Jest to doskonała metoda na sprawdzenie tego, czy nasz biznes ma w ogóle sens bez ponoszenia żadnego ryzyka. W przypadku działalności nierejestrowanej nie płacimy bowiem ZUSu ani żadnych podatków z tego tytułu.

Zarejestrowana firma z ZUSem 381 zł? W Polsce nie raju podatkowym.
W 2021 przez pierwsze pół roku jej prowadzenia, jedyne nasze zobowiązanie, to składka zdrowotna, która wynosi 381,81 zł. Mamy wiec 6 miesięcy na to, aby rozkręcić naszą firmę.
A co jeśli potrzebuje więcej czasu na rozkręcenie firmy?

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi połączenie prowadzenia działalności gospodarczej z pracą na etacie. Mając umowę o pracę z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem brutto, możemy powiadomić o tym fakcie ZUS i wówczas nie jesteśmy zobowiązani do płacenia pełnego ZUSu, który w tym roku wynosi już prawie 1500 zł. Jedyne co nas wtedy obowiązuje to składka zdrowotna tak samo, jak w przypadku pierwszych 6 miesięcy z tą przewagą, że tutaj nie mamy ustalonego czasu, jaki możemy w taki sposób prowadzić firmę. Oznacza to, że jeżeli chcemy pracować na etacie i prowadzić dodatkowo działalność możemy to robić przez rok, dwa, pięć a może i piętnaście lat? Wybór należy już tylko do nas. Akademickie inkubatory przedsiębiorczości.

Najprościej wytłumaczyć to w ten sposób, że płacimy za dostęp do czyjeś firmy i korzystamy z tego, że ktoś ją założył bez konieczności zakładania własnej. W miesięcznym abonamencie w kwocie od 250 do 500 zł otrzymujemy możliwość prowadzenia działalności na takich zasadach, jak byśmy mieli własną firmę. Jeżeli nasza firma nie będzie przynosić satysfakcjonujących pieniędzy, możemy oczywiście rozwiązać umowę, i na tym kończą się nasze zobowiązania.
Czy warto założyć firmę w tym roku?

Jak się okazuje, jest wiele możliwości, na to, aby zrobić to z głową, i nie ponosząc wielkiego ryzyka. Nie ma też potrzeby zaciągania kredytów czy inwestowania własnych oszczędności w nowo otwartą przez nas firmę. Możliwości, jakie są przedstawione wyżej, pozwalają na dużą swobodę, i elastyczność co jest bardzo cenne w czasie kiedy nadal dotyka nas pandemia COVID-19.